Medikal Cilt Bakımı

Medikal Cilt Bakımı evde yapılan cilt bakımı yöntemlerinden çok farklı ve çok daha derinlemesine bir temizlik ve nemlendirme sağlayan bir işlemdir.

Cilt uzmanları ve estetisyenler tarafından geliştirilen bu yöntemi bir kez yaptıran çoğu kişi sonuçları gördükçe düzenli olarak yaptırma kararı alır.

Gerçek anlamda ve cildin ulaşılamayan daha derin tabakalarının bile bütün kirlerden arındığı, ciltteki sebum dengesinin yeniden sağlandığı ve yoğun bir şekilde nemlendirme özelliği olan medikal cilt bakımı hakkında bu yazıda önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Cildin en üst katmanından en derinine kadar inen ve yoğun bir cilt temizliği ve nemlendirmesi yöntemi olan uygulamayı alanında uzman bir sağlık ya da güzellik merkezi yapabilir.

Düzenli bir şekilde bu yönteme başvuranların daha güzel bir cilde sahip olacağı ve yöntemin yaşlanma etkilerini hatırı sayılır bir oranda gerileteceği biliniyor.

Her yaşa ve cilt tipine uygun farklı dermatolojik kozmetiklerin kullanıldığı yöntem, en başarılı cilt bakım tekniklerinden birisidir. Kullanılan bütün ürünler çeşitli testlerden geçmiş ve herhangi bir yan etkisi olmadığı ispatlanmış ürünlerdir. Bu yöntem, çok sayıda kadının güzellik sırlarından bir tanesidir.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yönteme başvurmak isteyen kadınlar seçilen merkezin gerekli şartları ve klinik bir ortamı sağladığından ve işlemlerin uzman kişiler tarafından yapıldığından emin olmalıdır. B

öyle bir yer seçildikten sonra medikal cilt bakımı aşamaları şu şekilde tamamlanır. Cildin en üst tabakasına epidermis denir ve öncelikle burası uygun kozmetik ürünlerle kirlerden arındırılır.

Bütün cilt tipleri hassas bir şekilde buhar yöntemi de kullanılarak temizlenir. Herhangi bir beyaz ya da siyah nokta bırakılmayacak şekilde bütün gözenekler ve cildin her yeri derinlemesine temizlenir. Cildin kolajen dengesinin yeniden sağlanması için bazı işlemler de tamamlandıktan sonra, son olarak cilde yoğun bir nemlendirme uygulaması yapılır.

Medikal Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

Cilt temizliği gündelik rutinimizde yer alan aşamalardan çok daha farklı yöntemler gerektirir. Medikal cilt bakımı yöntemler ve kullanılan dermatolojik ürünler açısından derinlemesine bir temizlik sağlar.

Cilde hiçbir zarar vermeden üstündeki ölü deriyi soyup bundan kurtarır. Zamanla azalan kolajen dengesinin yeniden kazanılması ve kan dolaşımı ile ilgili sorunları çözmek için çeşitli dermatolojik kozmetikler ve uygulamalar kullanılır.

Bu iki faktör yani kolajen ve kan dolaşımı sorunları yaşlı, lekeli ve kızarmış cilt görünümünün temel nedenleridir. Bu yüzden her gün kullandığınız kozmetik ürünlerin dışında uzmanlar tarafından geliştirilmiş yöntemlerle bu konuda cilde destek sağlanmalıdır. Medikal cilt bakımının en önemli faydası bunları sağlayarak yenilenmiş ve yaşlanma etkileri azaltılmış bir cilt görünümü sağlamasıdır.

Medikal Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

Medikal cilt bakımının ilk faydası cilde gerekli olan derinlemesine temizliktir.

Cildinizin bütün ölü hücrelerden arınması ve gözeneklerin hepsinin açılması için özel cihazlar ve kozmetiklerle yapılan temizleme yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır.

Yorgun, lekeli ve soluk bir cilde sahip olanlar bu yöntemler hakkında bilgi edinebilir. Evde kullanacağınız ve çok yüksek fiyatlı kozmetikleri bilinçsiz olarak kullanmak yerine bu konuda uzmanlardan yardım alabilir ve cildiniz için en iyisini yapmış olursunuz.

Medikal Cilt Bakımının Aşamaları

Uzmanlar tarafından geliştirilen ve cildi baştan aşağı temizleyip yenileyen medikal cilt bakımının aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Medikal Cilt Bakımından Önce Mini Konsültasyon

Bütün ciltler birbirinden farklıdır ve farklı uygulamalara ihtiyaç duyar. Medikal cilt bakımı yapılmadan önce uzmanlar, kişinin temel cilt şikayetlerini ve cildinin temel sorunlarını dinler. Cilt tipinin nasıl olduğu belirlenir ve ona göre hangi yöntemlerin ve kozmetiklerin kullanılacağına karar verilir. Temizleme, sarkma ya da lekelenme gibi şikayetlerin her birisi için gereken yöntemler bazen tek başına bazen de diğer yöntemlerle birleşik olarak uygulanır. Mini konsültasyon aşamasında bu konularda karar alınır ve bu açıdan önemli bir aşamadır.

 • Epidermisin Temizlenmesi Peeling Hazırlığı

Peeling deyip geçmemek gerekir, çünkü her cildin peeling yöntemlerine ihtiyacı vardır. Epidermis adlı cildin en üst aşaması da en hassas yöntemlerle temizlenmelidir çünkü cildin büyük oranda görünen kısmını bu tabaka belirler. Daha derin bir temizliğe girilmeden önce cildin üst tabakası nazik bir şekilde temizlenmelidir.

 • Ölü Hücreden Arındırma

Her gün cilt temizliği yapsanız bile cildinizde çok sayıda ölü hücreden oluşan ve soyulması gereken bir tabaka yer alır. Bu tabakanın da olabildiğince hassas bir şekilde temizlenmesi derin bir cilt temizliği için önemli aşamalardan birisidir.

 • Gözeneklerin Temizlenmesi

Cildimiz gözenekler sayesinde nefes alır ve canlı kalır. Ama herkesin cildindeki gözenekler dış faktörler ve derin bir temizliğin sürekli yapılamamasından kaynaklı olarak tıkanmaya eğilimlidir. Bu da cildin yorgun görünmesine ve çabuk yaşlanmasına yol açar. Medikal cilt bakımı özellikle gözeneklerin açılıp cildin nefes almasını sağladığı için yenilenme sağlayan bir yöntemdir. Ciltteki bütün gözeneklerin açılmasını ve cildin canlanmasını sağlar.

 • Buhar Terapisi

Tıkanmış gözenekler ve topaklanmış kir ve ağlar için gerekli olan yöntemlerden birisi de buhar terapisidir. Buhar terapisi bu yöntemin en önemli ve en çok dikkat edilen uygulamalarından birisidir.

 • Siyah ve Beyaz Nokta Temizliği

Cildin bütün gözeneklerinin açılması için bütün yağ butonlarının çözülmesi gerekir. Gerçek bir cilt temizliğinin en önemli bölümlerinden birisi de bütün noktaların ciltten yok edilmesidir ve medikal cilt bakımının aşamalarından birisi de budur.

 • Son Temizlik & Dezenfeksiyon

Bütün gözenek ve butonların temizlenmesi yeterli değildir. Son aşamada çıkarılan kirler tamamen ciltten uzaklaştırılmazsa hepsinin yeniden gözenekleri doldurması gibi bir sakınca ortaya çıkar. Bu yüzden cilt bakımının son aşaması bütün kirlerin ve yağlanmaların ciltten arındırılıp tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

 • Cilt Besleme

Bütün kir ve yağlardan arınmış bir cildin beslenmesi için çeşitli kozmetikler kullanılır. Nem bombası ve hyalüronik asit gibi besleyicilerle cildin tamamen beslenmesine yardımcı olunur. Cildin nem ihtiyacı yaş ilerledikçe artar. Medikal cilt bakımında ise her cilde ihtiyacı kadar nem ve besleyici maddeler yüklenir. Kullanılan ürünlerin kalitesi de bu işlem için ne kadar iyi bir yer seçtiğinize göre değişir.

Cilt Bakımı ile Leke Tedavisi

Leke tedavisinde eve kullanılabilecek çeşitli kozmetik ürünler vardır. Ama hiçbirisi uzmanlar tarafından cilde derin bir temizlik yapılmasının sonucundaki etkiyi vermez. Cildin baştan aşağı yenilenmesi hem temizlenmesi hem de nem ve kolajen dengesinin yeniden sağlanması için kullanılan ürünlere bağlıdır. Bu yüzden lekesiz ve daha sağlıklı bir cilt için uzman bir merkez tarafından bakım yaptırmak en iyisidir.

Jetpeel ile Cilt Bakımı

Jetpeel cilt bakımının bir diğer ismi doğal cilt bakımıdır. Ama bu evde yapılan bir uygulama değildir. Yine uzmanların bulunduğu bir sağlık merkezinde cilde masaj yaparak ve özel bir kozmetik jel kullanılarak yapılır. Bu jel ile cilde derinlemesine bir şekilde ulaşılır ve bütün gözenekler açılıp, yap butonları eriyene kadar temizleme işlemi yapılır. Ayrıca cilde gerekli olan vitamin ve mineraller de yüklenir.

İnnofacial ile Cilt Bakımı

İnnofacial özel bir cihaz yardımıyla, lazer tekniğine başvurmadan peeling ve temizleme, hidrasyon ve extraction ve de antioksidan yükleme gibi uygulamaların birlikte yapıldığı bir medikal cilt temizleme ve bakım yöntemidir. Düzenli olarak yaptıranların ciltlerinin daha sağlıklı ve canlı göründüğü kabul edilir.

Medikal Cilt Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Medikal cilt bakımı zararlı mıdır?

Aksine çok faydalı ve düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir.

 • Kaç seans cilt bakımı yaptırmalıyım?

İlk başta cildinizin ihtiyacına göre uzmanlar birkaç seans uygulama yapabilir. Daha sonraki süreçte siz bunu düzenli olarak tek seanslar halinde yaptırabilirsiniz.

 • Medikal cilt bakımı acılı mıdır?

Bu uygulama bilinen en acısız yöntemlerden birisidir. Sadece siyah noktaların temizlenmesi sırasında çok hassas ciltler hafif bir acı hissedebilir.

 • Medikal cilt bakımı ile hydrafacial arasındaki fark nedir?

Hydrafacial özel vakumlarla cildi derinlemesine temizleyen bir yöntemdir, ama medikal cilt bakımının ondan çok daha geniş avantajları vardır. Üstelik dilerseniz ikisini birden uygulama şansınız da vardır.

 • Medikal cilt bakımı işlemi tekrarlama süreci var mıdır?

Cildimiz her zaman temizlenmeye ve nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Bu yüzden ayda bir kere ya da iki ayda bir kere bu uygulamayı yaptırmanız cildinizin çok daha genç ve güzel kalmasını sağlayacaktır.

 • Medikal cilt bakımının yan etkisi var mıdır?

Medikal cilt bakımı tamamen zararsız ve özel olarak geliştirilmiş dermatolojik kozmetiklerle uygulanır. Bu yüzden şimdiye kadar bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Cildinizin hassas olup olmadığı da uygulama başlamadan önce uzmanlar tarafından incelenir.

Cildiniz için daha önce hiç medikal yöntemlere başvurmadıysanız bugüne kadar derinlemesine bir temizlik yapmamış olabilirsiniz. Cildin epidermisten en derin tabakasına kadar iyi bir şekilde temizlenmesi için en sağlıklı yöntemler medikal yöntemleridir.

Yaptıracak olan kişiler öncelikle bu konuda kendisi için uzmanların çalıştığı güvenilir bir merkez bulmalıdır. Ayrıca düzenli olarak yaptırıldığı takdire cildin hem daha temiz ve parlak göründüğü hem de yaşlanma etkilerine karşı daha korunaklı hale geldiği de biliniyor. Medikal cilt bakımı sayesinde evde yapamadığınız kadar iyi bir şekilde cildiniz temizlenmiş ve gereken nem, sebum ve kolajen dengesini yeniden kazanmış olur.

Medikal Cilt Bakımı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk birkaç saat ve hatta birkaç gün boyunca cildin doğrudan güneşle karşılaşması engellenmeli ve ağır bir spor yapılmamalıdır. Ayrıca istirahat etmek ve dinlenmek de önemlidir. Bir kaç gün boyunca sauna ve havuzdan uzak durmak da iyi olur. Onun dışında aşırı ağrılı bir yöntem olmadığı için hemen normal hayata dönmek mümkündür.

Medikal Cilt Bakımı Yöntemleri Nelerdir?

Medikal cilt bakımının yöntemleri çok çeşitlidir. Vakumlama, komedon, derinlemesine temizlik ve nemlendirme için birden fazla yöntem kullanılır. Aynı zamanda farklı yöntemlerle bu uygulama desteklenebilir.

Medikal Cilt Bakımı Yaptıranlar

Yorumlara bakılırsa yaptıranlar cildindeki farktan memnun kalmış ve bu işlemi düzenli olarak yaptırmaya devam etmiştir. Yaptıran pek çok kişi sonuçlardan çok memnun kalmış ve tekrar yaptırmak istemektedir. Uzmanlar düzenli olarak ayda bir ya da iki ayda bir yaptırmanın daha yararlı olacağını söyler.

Medikal Cilt Bakımı Fiyatları 2022

Yurt dışından getirilen kozmetik ürünler ve uygulamanın uzmanlık gerektirmesi nedeniyle 2022 yılı fiyatları daha öncekilere göre yüksek gelebilir.

Ama medikal cilt bakımı giderek yaygınlaştığı için çok yüksek fiyatlı değildir. Önemli olan uzmanların çalıştığı gereken şartları karşılayan bir klinikte yaptırmaktır.

Bu şekilde faydaları daha fazla olur. Sağladığı avantajlarla karşılaştırıldığında fiyatı da buna değecektir. Medikal Cilt Bakımı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.