Lenf Drenajı Nedir?

Lenf Drenaj hem bir sıkılaşma ve bölgesel incelme, hem de çeşitli hastalıkların ve selülitlerin çözülmesinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Lenf vücudumuzda önemli fonksiyonları olan renksiz bir sıvıdır bir diğer ismi ise akkandır.

Vücudun sıvı dengesi lenf adı verilen sıvıya bağlı olarak kurulur. Kan damarlarının düzgün bir şekilde çalışması, yabancı hücreler ve bakterilerin vücuttan atılması için lenf büyük bir işlev görür. Lenfin sağlıklı bir şekilde kan damarlarına dökülmesi için belirli bir hızı vardır.

Çeşitli nedenlerle bu hız düştüğünde vücutta yağlanmanın hızlanması, ödem ve çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Lenf sıvısı akarken aynı zamanda bu sıvıdaki zararlı maddeleri süzen lenf drenaj bezleri de işlev görür. Lenf drenaj, lenfin süzülmesinde ve damarlarda akmasında yaşanan sorunları çözmek için yapılan masajlara ve uygulamalara verilen bir diğer isimdir.

Bu konuda geliştirilen özel bir cihazla lenf sıvısının akışının hızlandırılması işlemine lenf masajı ya da lenf drenajı deniyor.

Yukarıda anlattığımız lenf akışı sistemine lenfatik sistem denilir. Bunu bir diğer şekilde ifade etmek gerekirse hücrelerin beslendiği beyaz sıvı yani lenf dolaşımı sistemi de diyebiliriz.

Bu sistemin düzgün çalışması vücuda zarar veren ve yabancı olan her şeyin kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca hızlı ve gerektiği gibi akan lenf sıvısı kasların üzerinde de etkilidir. Serbest yağ asitlerinin vücuttan atılması, böylece yağlanmanın azalması ve de kasların harekete geçerek kas yapısının korunması lenf drenajı adı verilen işlemin yararları arasındadır.

Lenf Drenaj Masajı Hangi Bölgelere Uygulanıyor?

Aşırı kilolu olanlar ve kan dolaşımı ile ilgili çeşitli sorunlar yaşayanlar bu masajdan faydalanabilir. Masaj özel bir cihazla birlikte uygulanır. Cihaza bağlanmadan önce hastanın özel ve kalın çoraplar giymesi ve uygulanacak olan her bölgenin sarılması gerekir.

Sarma işlemi tamamlandıktan sonra hasta cihaza bağlanır ve lenf drenaj masaj işlemi başlatılır. Ödem hamilelikten sonra ve adet döneminde olan, göğüs cerrahisi ya da göğüs kanseri için ameliyat olan, buna benzer operasyonlar geçiren her kadın için önemli bir sorundur.

Özellikle kadınlarda görülmesine rağmen bazen erkekler de bu sorundan şikayeti olabilir. Bu masaj tekniği başta ödem olmak üzere, aşırı kilosu ve selülİiti olan kişiler de daha sağlıklı olabilir. Vücudun hemen her bölgesine bu masaj yapılabilir ve lenf dolaşımı hızlandırılır. İşlem sırasında bütün vücuda parmaklardan yukarı doğru olacak şekilde bir basınç uygulanır.

Lenf Drenaj Kimlere Uygulanır?

Sıkılaşma ve kilo problemi olan herkes bu yöntemden faydalanabilir. Bölgesel incelme yaptırmak isteyenler öncelikle lenfatik sistemde bir sorun olup olmadığına da baktırmalıdır. Lenf sıvısının vücudunda doğru ve hızlı bir şekilde akmasını engelleyen herkes masajı yaptırabilir.

Vücudunuzda geçmek bilmeyen bir ödem ve selülit sorunu varsa bu masajdan yararlanabilirsiniz. Öte yandan kilo vermiş olsanız bile geçmek bilmeyen ödem ve sarkıklardan kurtulmak için de lenf drenaj yaptırabilirsiniz. Kol, bacak ya da herhangi bir bölgesinde ödem sorunu yaşayan kadın ya da erkek herkes için bu masaj önerilir.

Varis problemi yaşayanların da en çok başvurduğu yöntemler arasındadır. Lenfin vücutta yavaş akması bazı iç organlarının çalışmasını da etkiler. Böyle bir sorun yaşayanlar da daha sağlıklı olmak için bu masaja başvurabilir. Masaj yaptırmadan önce sorunların tespiti ve ödemin nereden kaynaklandığının çözülmesi için doktorla görüşmek iyi olacaktır.

Lenf Drenaj Masajı Faydaları Nelerdir?

İlk olarak söyleyebiliriz ki masajı yaptırmak isteyen çoğu kişi kan dolaşımında ve lenf sıvısının dolaşımında bir sorun yaşar. Bu sorunlar ciltte kızarıklık ya da sarkıklık, selülit ve de ödem gibi sorunlar oluşturur. Lenf drenaj masajının en çok yaptırılma nedenlerinden birisi ve en önemli faydası ödem sorununun giderilmesidir.

Çeşitli ameliyatlardan sonra da görülebilecek olan kol ve bacaklardaki ödem sorunu için de bu masaj önerilir. Mesela çoğu kadın göğüs ameliyatından sonra kollarında ödem sorunu yaşar ve bu sorunu yaşayanlara da bu masaj önerilir.

Aynı şekilde uzun süre kilolu olup verdikten sonra sarkma sorunu yaşayanlar da bu masajın faydasını görür.Genel olarak kilo problemlerinin çözülmesinde önemli bir katkı ve fayda sağladığı da kabul edilir. Masajın en önemli etkisi yukarıda da söylediğimiz gibi vücuttaki lenf akımının düzenlenmesi ve sağlıklı bir şekilde çalışmasıdır. Vücudunuzda bir dolaşım sorunu yaşadığınız sürece de şişkinlik ve ödemden kurtulmazsınız. Selülit ve varise e bu ödemler yol açtığı için bu gibi problemlerde de bu masajın faydasını gören çok sayıda hasta vardır.

Lenf Drenaj ile Ödem Tedavisi

Ödemin bir diğer ismi su toplamasıdır. Vücudumuz hamilelik gibi bazı dönemlerden sonra, ya da bazı sindirim sorunları nedeniyle ödem toplayabilir.

Sürekli ödem sorunu yaşayanlar öncelikle doktorlarıyla görüşüp bu konu hakkında bilgi almalıdır. Ancak ödeme yatkın olan vücutta büyük bir ihtimalle lenfatik sistemde bir sorun görülür. Bu yüzden lenf masajı ödem tedavisinde çok etkilidir.

Gevşeyen kas ve bağ dokularının da ha sıkı hale gelmesi ve bunun sağlanarak kilo vermede kolaylık da masajın diğer faydaları arasında yer alır. Ancak bunların hepsi de temel olarak kandaki bazı maddelerin atılmaması ve kan dolaşımından kaynaklanır. Ne kadar spor ve diyet yapsanız ve de sağlıklı beslenseniz de hala ödem sorunu yaşıyorsanız lenfatik sisteminizden şüphe duyabilirsiniz. Diğer kadınlara göre regl ve hamilelik döneminde çok fazla şişkinlik yaşayanlar da bu masajın faydalarından yararlanabilir.

Lenf Drenaj Kaç Seans Sürer?

Masajın kaç seans süreceği tamamen hastanın durumuna bağlıdır. Hasta doktorla yapacağı ön görüşme sırasında şikâyetleri hakkında bilgi verir. Doktor da genel olarak hastanın durumu hakkındaki ayrıntıları öğrenir ve ona göre bir seans düzenlemesi yapılır. Haftada iki kez uygulanacak olan seanslar yaklaşık olarak yarım saat sürer. Lenf drenaj masajlarının ne zamana kadar devam edeceği de hastanın gidişatına göre belli olur.

Lenf Drenaj Etkileri Nelerdir?

Masajın hastalar üzerinde sayısız etkisi vardır. Yukarıda söylediğimiz gibi şiş bacak ve topuklar ve ödem ilk başta masajın sağladığı etkiler arasında sayılır. Ancak bununla bitmez. Kilo ve selülit problemlerinin yanı sıra toksin birikmesi, akne ve diğer birçok cilt problemi de lenf masajının çözebileceği ya da etkili olduğu sorunlar arasındadır. Bununla birlikte vücuttaki lekeler ve yara izleri, kabızlık ve çeşitli sindirim sorunları da lenf akışı ile bağlantılıdır.

Özellikle ergenlik döneminde olan çocukların hormonal dengesizlikleri de lenf akışıyla bağlantılı olabilir. Yetişkinler için önerilse de doktor tavsiyesi ile ergenlerin de başvuracağı çözümlerden birisidir. Hamileliğin hem öncesinde hem de sonrasında ya da menopoza yeni girmiş kadınlar için de tercih edilir.

Regl öncesindeki gerginlik ve şişkinlik bazı kadınlar için çok ciddi bir problemdir.Aynı şekilde bu dönemlerde göğüslerde hassasiyet de yaşanabilir. Bu sorunların da lenf drenaj masajı ile çözülebileceği kabul edilir.

nezle, sinüzit, grip, çeşitli alerjiler, sürekli tekrarlanan enfeksiyon sorunları, bütün üst solunum yolu hastalıkları ve soğuk algınlığı problemleri lenf akışı ile bağlantılı olabilir. Romatizma ve eklem iltihabı sorunu yaşayan kadın ve erkekler de bu masajı yaptırabilir. Son olarak bugün herkesin başında olan sorunlar stres, yorgunluk, uykusuzluk ve genel olarak bir gerginlik halidir. Sürekli böyle bir ruh hali içerisinde iseniz lenfatik sistemle ilgili doktorunuza danışabilir ve bu masajdan faydalanabilirsiniz.

Uygulamaya Gelmeden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uygulamaya gelmeden önce bir hastanın yapması gereken tek şey ince bir çorap giymesidir. Yanında yedek çorap getirmesi de iyi olabilir.

Lenf Drenajın Yan Etkileri Nelerdir?

Lenf drenaj masajının şimdiye kadar herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Lenf Drenajı Ne Gibi Sıkıntılara İyi Gelir?

Lenf drenajının çözdüğü sıkıntılar çok kapsamlıdır. Yukarıda saydığımız, stres ve uykusuzluktan, sürekli solunum yolu hastalığı yaşanması ve enfeksiyona kadar çok geniş bir alanda etkileri vardır. İlk başta sayılan ödem ve şişkinlik masajın çözdüğü sorunlar arasındadır.

Bunun dışında çok fazla sindirim ve solunum sorunu yaşayan, varis ve selülit gibi sorunlar taşıyan ve aşırı kilo problemi olan herkes e bu yöntemden faydalanabilir. Lenf sistemi vücudumuzun sağlıklı çalışması çok önemli bir işleve sahiptir. Bu sistemden kaynaklı çok sayıda sorun yaşanabilir.

Masaj uygulaması da bu sorunların pek çoğu üzerinde etkilidir. Bazı hastaların belirli aralıklarla düzenli olarak masaja başvurması gerekebilir. Bilinen başka bir sorunu olmadığı halde sürekli yorgunluk ve şişkinlik hissedenlerin de bu konuda bir uzmana danışarak masajı yaptırması önerilir.

Lenf Drenaj Diğer Masajlardan Farkı/ Özelliği Nedir?

Masajın en önemli farkı uygulamaya başlamadan önce ya da uygulama sırasında hiçbir farklı ürünün ya da kozmetiğin kullanılmamasıdır.

Hastaya sadece çorap giydirilerek ve belli bölgeleri sarılarak uygulanır.

Çoğu masaj lenf masajından çok daha serttir. Bu alanda yapılan çoğu masajdan farklı olarak bu masaj çok hafif ve sürekli uygulanan yumuşak hareketlerle yapılır. Lenf akışı tek yönlü bir şekilde vücudun uç noktaları olan parmaklardan kalbe doğru gelecek şekilde tetiklenir. Uygulama sonrasında herhangi bir hastada kızarıklık görüldüğü olmamıştır. Bu yönüyle de diğer pek çok masajdan farklıdır.

Lenf Drenaj Hangi Problemlerde Kullanılır?

İlk başta söylediğimiz gibi bu masaj temel olarak dolaşım probleminde uygulanır.

Varis ve selülit de hem kan dolaşımı hem de kandaki lenf sıvısının dolaşımı ile bağlantılı olduğu için en çok bu iki problem için tercih edilir.

Ama kan dolaşımının genel olarak bütün vücudumuzu ve organlarımızı etkilemesi nedeniyle drenaj işlemi çok çeşitli faydalar sağlar. Kabızlık gibi sindirim sorunları, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar ve genel olarak vücuttaki bütün şişkinlik ve ödem sorunlarında lenf drenaj masajı yaptırılabilir.

Lenf Drenaj Fiyatları 2022

Bu masajı yaptırmak isteyen herkes öncelikle sertifikalı ve yetkin uzmanların çalıştığı bir sağlık merkezi ya da klinikle görüşmelidir. Sağlık merkezi seçimi büyük bir önem taşır. Hiçbir yan etkisi olmasa da yaptıracağınız yerin deneyimli ve güvenilir olması şarttır.

Uzmanların denetiminde yapılması gereken bu masaj fiyatları her hastaya göre değişiyor. Hastanın kaç seans masaja gireceği ya da ne kadar süre masaj yapılacağı yaşadığı sorunlara göre farklılık gösterebilir.

Vücuttaki sarkma ve ödem oranı ve bunun temel olarak neyden kaynaklandığı da bu süreci belirler. Dolayısıyla her hasta için farklı bir süre ve farklı bir fiyat belirlenir. 2022 yılındaki fiyatlar hakkında bilgi almak isteyen herkes öncelikle güvenilir bir sağlık merkezi bulmalı ve sonra doktorla özel olarak görüşmelidir. Lenf Drenaj Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.