Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon, son dönemde kadınlar ve erkekler tarafından oldukça rağbet görmektedir. İstenmeyen kıl ve tüylerden kısa bir süre içerisinde kurtulmanıza olanak sağlar. Aşırı tüylenme kalıtımsal olabileceği gibi bazen de kişinin kullandığı ilaçlardan da kaynaklanmaktadır. Bu durumda kıl ve tüy sorunu kadın ve erkek için ortak bir sorun haline gelmektedir.

Lazer epilasyon, ciltteki kıl veya tüylerin köklerini lazer ışınları ile yakarak kalıcı olarak kıl ve tüy sorununa çözüm olur. Düzenli seanslara devam edilerek istenmeyen tüylerinize veda edebilirsiniz. Bu yöntemin etkisi son dönemlerde giderek artmış, her klinikte faaliyet göstermesinin yanı sıra ise artık evlerde bile uygulanır hale gelmiştir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Özellikle kadınların tercih ettiği bu yöntem ile uzun süren ağda yöntemleri artık eskilerde kalmıştır. Lazer epilasyon karar verme aşamasında profesyonel bir merkez ve uzman kişiler seçilmeli ve seanslara başlanmalıdır. İşinin ehli olmayan, kalitesiz makineler ile yapılan epilasyonlar için riskler mevcuttur.

Öncelikle kişi seansa gitmeden önce lazer epilasyon uygulanacak bölgedeki kılları jilet ile kısaltması gerekmektedir. Seansa başlamadan kişinin lazer uygulanacak bölgesi hijyenik hale getirilmeli ve ardından kişinin ten rengi ve kıl özelliklerine uygun cihaz seçilerek kıl köklerine ışınlar uygulanmalıdır.

Lazer Epilasyon Kimler için Uygundur?

Kıl ve tüy sorununa sonsuza kadar çare olan lazer epilasyon uygulaması 18 yaşından büyük ve cilt hastalığı bulunmayan her bireye yapılabilir. Psikolojik ve fiziksel nedenlerden ötürü çok nadir 18 yaş altı kişilere de uygulanabilir.

Genetik ya da ilaç tüketimi sonucunda yaşanan aşırı tüylenme sonucunda kadın ve erkeklere, estetik görünüme sahip olmak isteyen herkes bu uygulamayı yaptırabilir. Ancak işleme başlamadan önce uzman kişi tarafından ön muayene yapılmalı ve kıl tipiniz analiz edilmelidir.

Epilasyonun Faydaları Nelerdir?

Doğru işlemler uygulandığı takdirde hemen herkes lazer epilasyondan memnun kalmaktadır. Herkesin ortak sorunu olan kıl sorununa çözüm olur. Ağda, epilasyon aleti gibi uğraşlarla meşgul olmak durumunda kalmazlar. Kadın ve erkek herkes yaptırabilir. Cilde herhangi bir zararı olmaz ve uzun vadede estetiklik kazandırır.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kıl ve tüy derdinden kurtulmak isteyenlerin başvurduğu en etkili ve en kalıcı olan adres olan lazer epilasyon, vücudun hemen her bölgesine uygulanabilir. Kısaca lazerin kılların köklerini görebildiği, kıl köklerinin uygun olduğu her alanda rahatlıkla kullanılabilir.

Kadınlarda; bikini bölgesi, bacaklar, kol altı ve kollar, göğüs, karın, sırt, yüz, dudak üstü ve bel bölgesine uygulanabilir. Erkeklerde ise, sakal üstü, sırt, omuz, ense, ayaklar, boyun, göğüs ve kol altlarına uygulanabilir. İşlem yapılırken koruyucu gözlükler takılarak lazerin yaymış olduğu ışınlardan korunma sağlanmalıdır.

Lazer Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

Herkesin hayali olan pürüzsüz bir cilde sahip olmak artık lazer epilasyon ile mümkün hale geldi. Uzun uğraşlar süren ağda ve epilasyon aleti raflara kalkarak yerini profesyonel merkezlere bıraktı. Birçok farklı yöntemi olan lazer epilasyonu seçerken vücut ve kıl analizi yapılarak kişinin ihtiyacı olan ve kişiye maksimum verim sağlayacak yöntem tercih edilmelidir.

En çok tercih edilen türler arasında Buz Lazer gelmektedir. Diğer yöntemlere kıyasla oldukça acısız ve ağrısız olması tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Diode Lazer, koyu renkli kıllarda oldukça etkilidir. Ancak kıl köklerinin derinine nüfuz ettiği için ağrılı bir işlemdir.

Alexandrite Lazer, kalın ve koyu renkli tenlerde ve açık tende yapılması tavsiye edilirken bronz tenlerde işlem yapılması tavsiye edilmez.  Nd:YAG Lazer, en ağrı yöntemler arasında yer alır. Tüm cilt tipleri için uygundur. IPL Lazer, güzellik merkezlerinde kullanılan türdür. Diğer yöntemler arasında düşük güce sahiptir.

Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Lazer epilasyon yaptırdıktan sonra uygulanan bölgeye 24 saat boyunca sıcak su ile temas olmamalıdır. Bölge sıklıkla uygun kremler ile nemlendirilmelidir. 48 saat süre ile tıraş edilmemeli. Kızarıklık, ödem gibi sorunlar oluşabilir ve 24 saat içinde etkisi azalabilir. Uygulanan bölge 48 saat boyunca direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ağrı ve acı oluşursa buz kompresi yapılabilir.

Epilasyon Kaç Seans Uygulanır?

Sıkça tercih edilen yöntemlerden olan lazer epilasyon, kişiden kişiye ve kıl yapısına göre değişiklik gösterebilir. Genelde 4 seansla gözle görülür azalmalar görülebilirken bazı kişiler için 7-8 seans gerekebilir.

Lazer Epilasyon Erkek İçin Var Mı?

Cinsiyet fark etmeksizin herkes bu yöntemi kullanarak istenmeyen tüylerine veda edebilir.

Epilasyon Öncesi Tıraş

Lazer epilasyon öncesinde bölge jilet ile tıraşlanmalıdır. Çünkü lazer ışınları ağda, cımbız gibi işlemler sonucunda kıl köklerini yakalayamaz ve işlem başarısız olur.

Buz Lazerle Tüyler Kesin Bitiyor Mu?

Buz lazer diğer lazer yöntemlerine göre hem daha acısız hem de daha kesin çözüm sunmaktadır. Diğer yöntemlere kıyasla %95 oranında başarı sağlar.

Epilasyon Acıtır Mı?

Herkesin acı eşiğinin birbirinden farklı olması sebebiyle hissedilen acı da farklılık gösterebilir. Ancak kesinlikle can yakıcı bir acı hissedilmez.

Epilasyon Cilt Kanseri Yapar Mı?

Yıllardır kullanılan bu yöntem ile pek çok kişi istenmeyen tüylerine veda etmiştir. Bu yöntem ile kanser vakalarına rastlanmamıştır.

Epilasyondan Sonra Tekrar Kıl Çıkar Mı?

Epilasyondan sonra kişinin cilt tipine ve kıl yapısına bağlı olarak tamamen tüysüz kalma durumu söz konusu olmayabilir.  Ancak Buz Lazer tipi diğer lazer tiplerine oranla daha başarılı olduğu için tekrar kıl çıkarma olasılığı oldukça azdır.

Epilasyon Işın Tedavisine Engel Mi?

Lazer, kıl köklerinden başka bir şeye etki etmediği için ışın tedavisine engel değildir.

Epilasyon Işınları Zararlı Mı?

Epilasyon lazerleri sadece uygulanacak bölgedeki kıl köklerini hedef alırlar ve vücudun farklı bölgelerine yayılım göstermedikleri için bir zararı yoktur. Ancak yine de uygulama esnasında koruyucu gözlük mutlaka kullanılmalıdır.

Epilasyon İşe Yarıyor Mu?

Vücutta çıkan kılları almak için uğraşmanın yerini epilasyon aldığı ve uzun vadede de çözüm olduğu için işe yaramaktadır.

Epilasyon Kesin Çözüm Mü?

Düzenli uygulanan seanslar sonrasında kesin çözüm sunan Buz Lazer diğer yöntemlere göre daha başarılıdır. %80-%95 arasında kesin çözüm sunarken ufak miktarda ince tüyler vücudunuzda kalabilir.

Epilasyon Sonrası Kaşıntı

Lazer epilasyon sonrası uygulanan bölgede kaşıntı olması oldukça normal olarak görülmektedir. 1-2 gün içinde kendiliğinden geçen kaşıntıyı nemlendirmeli ve gerekirse buz kompresi uygulanmalıdır. Lazer epilasyon sonrası uzun süren kaşıntı ve kızarıklıklarda dermatoloğa başvurulmalıdır.

Lazer Epilasyon Merkezleri

Lazer epilasyon da diğer sağlık sorunları kadar önemli bir işlemdir. Dolayısıyla işinde uzman profesyonel kurumlar tarafından yaptırılmalıdır. Aksi takdirde ciddi olumsuzluklar ile karşılaşılabilir. Günümüzde birçok güzellik merkezleri çeşitli kampanyalar düzenleyerek paketler halinde indirimler sunuyor. Ancak güzellik merkezlerinde uygulanan IPL Lazer türüdür. Sağlık kuruluşları, muayenehaneler, poliklinikler tarafından gerçekleştirilebilir.

İşleme başlamadan önce detaylı araştırma yapılıp karar verilmelidir. Görüşmede akılda soru işareti bırakmayacak sorular sorulup cevapları net bir şekilde alınmalıdır. İşlemin kaç seans süreceği, acı ve ağrı düzeyi, kullanılacak cihaz türü, işlem öncesi ve sonrası dikkat edilecekler detaylı bir şekilde öğrenilmeli ve karar verilmelidir.

Lazer Epilasyon Yaptıranların Yorumları

Bu yöntemi uygulayan kişilerin çoğu, artık ağda ve jilet benzeri ürünler ile saatlerini harcamayacaklarını ve diledikleri kıyafeti gönül rahatlığıyla giyebildiklerinden bahsetmektedirler.

Lazer Epilasyon Fiyatları 2022

Kullanılan makine, seans sayısı ve uygulayacak kişinin uzmanlık seviyesi fiyatları belirlemede oldukça etkilidir. Detaylı fiyat bilgisi için kuruluşu arayabilir, cilt tipinize, kullanılacak makineye ve seans süresine bağlı olarak belirlenen fiyatları öğrenebilirsiniz. Lazer epilasyon fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.