Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling, cilt konusunda son yıllarda çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Cildin yenilenmesini sağlayan bu yöntem ile cilt, çok daha canlı ve genç bir hale gelmektedir. Çok tercih edilen bu yöntemde edilenler neler, sizler için hazırladığımız yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

Peeling kelimesinin Türkçe karşılığı soymak anlamına gelir. Bu yöntem özellikle cilt bakımında karşımıza çıkan bir yöntemdir. Kimyasal peeling yöntemi ise ciltteki akne, leke, sivilce, ton farklılıkları gibi sorunları yok eden bir cilt yenileme yöntemi olarak kullanılmaktadır.

İşlemin uygulanması esnasında ise belirli tekniklerin uygulanması gerekir. Öncelikle işlem öncesi uzman ekipler tarafından cilt üzerinde gerekli testler yapılır. Daha sonrasında ise bu testlere göre nasıl bir yöntem uygulanması gerektiğine karar verilir. Sonraki aşamada peeling işlemine geçilir.

Cilde ilk olarak beyaz renkli kimyasal bir madde sürülür. Sıvı cilt tarafından emildikten sonra ciltteki solüsyonlar iyice temizlenir. Daha sonra cilt kurulanır ve cildin hassas olan bölgelerine vazelin tarzı koruyucu kremler sürülür. Kulaklar ve gözler ise pamuk ile kapatılır. Cildin soyularak alttan taze ve yenilenmiş bir cildin gelmesi sağlanır.

Kimyasal Peeling Nasıl Etki Eder?

Kimyasal peeling işlemi sonrasında ciltte pul pul dökülme görülür. Böylelikle ciltte yeni deri oluşumu hızlanır ve cilt bu yeni ve taze hücreler ile yenilenmiş olur. Bu işlem tamamen güvenilir bir işlemdir ve cilt yapısında herhangi bir soruna yol açmaz. Ciltteki lekelerin, ton farklılıklarının giderilmesinde kullanılan, çok etkili ve zararsız bir işlemdir. Etkili olabilmesi için mutlaka uzman kişiler tarafından uygulanması gereken bir işlemdir.

Kimyasal Peeling Uygulamaları Nelerdir?

Çok tercih edilen kimyasal peeling uygulamaları arasında yüzeysel, orta seviye ve derin yöntemleri yer alır. Her birisi farklı cilt kusurları için uygulanan yöntemlerdir.

Kimyasal Peeling Kaç Seans Sürer?

Kimyasal peeling işlemi en az 4 ile 8 seans arası sürer. Yüzeysel peeling işlemi 4 ile 8, orta seviye peeling işlemi 2 ile 4, derin kimyasal peeling uygulaması ise genel olarak tek seansta yapılmaktadır. Seans süreleri ise 30 il 60 dakika arasında değişebilmektedir.

Kimler Kimyasal Peeling Yaptıramaz?

Hamile ve emziren annelerin kimyasal peeling işlemi yaptırması uygun değildir. Bununla birlikte cildinde sedef hastalığı, egzama olan kişiler ile diyabet hastalığı olan kişilerin de bu işlemi yaptırması uygun bir tercih olmayacaktır.

Kimyasal Peeling Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem öncesi dikkat edilmesi gerekenler arasında en az 1 hafta öncesine kadar saçlara perma ve saç boyası işlemi yapılmaması yer alır. Bununla birlikte tedavi için kış ya da bahar ayları seçilmesi de uygun olacaktır.

Kimyasal Peeling Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

İşlem sonrasında ilk gün duş alınmamalıdır. Güneş ile temas edilmemelidir. İki ya da üç gün makyaj yapılmaması da dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir.

Kimyasal Peeling Uygulanmaması Gereken Durumlar

Doğum kontrol ilacı kullanan, genel sağlık durumu sorunlu olan, açık yara bulunan ciltlerde, son 1 yıl içinde ameliyat olmuş kişilerde, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde bu yöntemin uygulanması doğru değildir.

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Cilde uygulanan kimyasal peeling işlemlerden birisi yüzeysel peeling işlemidir. Bu işlemde sütte yer alan laktik asit ile meyvelerde bulunan glikolik asit ile işlem yapılır. Diğerlerine göre çok daha hafif bir işlem olarak uygulanır.

Yüzeysel kimyasal peeling işlemi ile cildin en üstünde bulunan tabakada hafif soyulmalar meydana gelir. Cildiniz hassas ise bu uygulama tam size uygun bir yöntem olacaktır.

Orta Seviye Kimyasal Peeling

Cilde uygulanan diğer kimyasal peeling işlemi ise ortaya seviye kimyasal peeling işlemidir. Bu işlem orta hafif cilt kırışıklıkları ve ciltte bulunan hafif dereceli lekeler için tercih edilir. Güneş yanıklarının olduğu boyun, kol, omuz gibi bölgelerde de bu yöntemi uygulamak mümkün.

Bu işlem sonrasında ciltte bir süre kırmızı bir renk oluşur. Sonrasında kırmızı renk kahverengiye dönmeye başlar. Bu durum tamamen geçici ve doğal bir durumdur. Birkaç gün içerisinde ise deride dökülme meydana gelmeye başlar. İyileşme süreci 7 gündür.

Derin Kimyasal Peeling

En yoğun işlemlerden birisi ise derin kimyasal peeling işlemidir. Bu işlemde ciltte büyük oranda soyulma meydana gelir. Akne ve sivilce lekeleri, güneş yanıkları, cilt tonunda farklılıklar, çiller ve derin kırışıklıklar için bu yöntem tercih edilir.

Bu işlem diğerlerine göre ağrılı bir işlem olduğu için lokal anestezi uygulaması sonrası işleme geçilir. Yüzde şişlikler ve kızarıklıklar olabilir. İyileşme dönemi ise birkaç saati bulabilmektedir.

Kimyasal Peeling Hangi Cilt Sorunlarında Uygulanır?

Kimyasal peeling işlemi cilt kırışıklıkları, çiller, güneş lekeleri, akne ve sivilce lekeleri, melasma, akne skarları, senillentigo ve fotoyaşlanma gibi farklı cilt sorunlarında uygulanabilir bir yöntemdir. İşlem öncesi mutlaka testler yapılmalı ve hangi işlemin yapılacağına karar verilmelidir.

Kimyasal Peeling Ağrılı Bir Tedavi Midir?

İşlem ağrılı değildir. Sadece işlem sırasında ve sonrasında ciltte hafifçe hissedilen bir yanma hissi oluşmaktadır.

Kimyasal Peeling Zararlı Mıdır?

İşlemin herhangi bir yan etkisi yoktur. Güvenle bu işlemi cildinize yaptırabilirsiniz.

Kimyasal Peeling Pahalı Mı?

Fiyatları değişken olan işlem birçok cilt güzelleştirme yöntemine göre oldukça uygun fiyatlara sahiptir.

Kimyasal Peelingin Yan Etkisi Var Mıdır?

İşlem sonrasında ciltte bir süre yanma hissi ve kızarıklık oluşabilir. Bunların hepsi geçicidir.

Kimyasal Soyma Ne İçin Yapılır Ve Ne İşe Yarar?

Kimyasal soyma işlemi ile cildin ölü hücrelerden arındırılarak cildin hücrelerinin yenilenmesi ve güzelleşmesi, gençleşmesi sağlanır.

Kimyasal Peeling Uygulaması Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde cilde bir solüsyon uygulanır. Sonrasında ise gerekli prosedürler uygulanarak cildin üst tabakasında soyulma meydana gelmesi sağlanır.

Kimyasal Peeling Ciltten Nasıl Temizlenir?

İşlem ardından özel olarak kimyasal peeling için üretilen özel solüsyonların kullanımı ile cilt temizlenir. Bu işlemin profesyonel kişiler tarafından yapılması büyük bir öneme sahiptir.

Kimyasal Peeling Acıtır Mı?

Kimyasal peeling işlemi can acıtan bir işlem değildir. En yoğun olan derin kimyasal peeling işlemi sırasında ise lokal anestezi yapıldığı için acı hissedilmesi görülmez.

Kimyasal Peeling Hangi Mevsimde Yaptırılmalıdır?

İşlem için en uygun zaman aralıkları güneşin yoğun olmadığı dönemler olan kış ve bahar ayları olacaktır. Yaz aylarında güneş çok yoğun olduğu için bu dönemde yapılması uygun değildir. Cildin işlem sonrasında mutlaka güneşten korunması önemli bir konudur.

İşlem Sonrasında Sosyal Hayatıma Geri Dönebilir Miyim?

İşleme göre değişen bir durumdur. Genel olarak ciltte bir süre kızarıklık ve yanma hissi görülebilir. Kimyasal peeling işleminin yapılma türüne bağlı olarak kişi belirli bir süre sonra sosyal hayatına geri dönebilir.

Kimyasal Peeling Yaptıranların Yorumları

Yüzümdeki lekeler ve beni rahatsız eden siyah noktalardan kurtulmak için bu yönteme başvurdum oldukça memnunum.

Açıkçası benim çok derin cilt sorunlarım yok ama buna rağmen kimyasal peeling ile yüzüm daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuştu.

İşlemi yaptırmadan önce çok fazla tedirgin oldum. İşlem sonrasında ise tüm bu tedirginliklerim memnuniyete dönüştü.

Harika diyebilirim. Cildim adeta bebek cildi gibi tertemiz ve yumuşacık oldu.

Özellikle hassas cilde sahip biri olarak bu işlemi herkese gönül rahatlığı ile önerebilirim.

Kimyasal Peeling Fiyatları 2022

Kimyasal peeling işleminin belirli bir fiyat aralığının belirlenebilmesi için hangi işlemin yapılacağına öncelikle karar verilmelidir. Kimyasal peeling fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.