Güzellik; Yaşam temponuz ne olursa olsun, stres, çok çalışma büyük şehirlerdeki koşuşturmaca eklenince yorgunluk hali cildimize yansıyor. Kişiden kişiye değişiklik gösteren cilt, kuru, yağlı, hassas, normal ve karma olarak değişiklik gösterir. Bu yüzden uygulanan işlemler de farklılık gösterir.

Çevresel faktörler ( güneş ışığı, çevre kirliliği, ısı farkları da cildimize etkiliyor. Düzenli vücut peelingi, masaj, yosun, çamur gibi doğal bitki sarmalamaları gerginlik azaltıyor, stresle başa çıkmamızı sağlıyor.

Ev hanımları çok basit olarak evde hazırlayacağınız kürler uygulayabilirsiniz. Güzellik için vücuttan toksinleri atabilmek için; küveti ılık su ile doldurun, 1 kg tuzu suda eritip yarım saat dinlenebilirsiniz. Sıcak havlu ile kurulanabilirsiniz. Üzerine 1 bardak sıcak ıhlamura ne dersiniz?

KURU CİLT İÇİN MASKELER

Salatalık suyu, Frenk üzümü suyu, ile pamukla cildinizi temizleyiniz.

PEELİNG

2 çorba kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı mısır ununu karıştırıp 20 dakika bekletip, cildimize hafif vibrasyon ile 5 dk masaj yapıp ölü hücreleri atabiliriz.

TONİK:Tonik olarak gülsuyu

KURU CİLDE MASKELER

1)Kuru cilde ve de normal cilde uygulayabileceğimiz maskeler;

2 havuç suyuna, 1 yumurta sarısı, 1 kahve kaşığı zeytinyağ karıştırılırak iyice çalkalanır.15 dakika vibrasyon yaparak cilde yedirilir, ılık su yıkayın.

2)1 orta boy salatalık kabuğunu soy, tülbentten geçir, yarım limon suyu ekle, 2 çorba kaşığı badem yağı,3 çorba kaşığı havuç suyu ekle karışımı pamukla her gün temizlenmiş cildi sil.

3)1 elma rendelenir, 1 yemek kaşığı krema ile karıştır. Yüze, dekolteye, boyuna pamuk parçası ile sürebililrsiniz. Ilık su ile yıkayabilirsiniz.

4)Yarım çay bardağı gül suyu, 1 yemek kaşığı süt tozu ile karıştırılır.1 yemek kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı badem yağı eklenir.Cildimize her gün uygulayabiliriz. Soğuk yerde muhafaza ediniz.

Yumurta akı+20 gr zeytinyağı+15gr defne suyu karıştırılır,, krem kıvamına getirilir, 20 dk bekletilir. Ilık su ile yıkayın. (haftada 1 uygulanır)

5)3 çorba kaşığı limon suyu, 6 fincan nar suyu, rendelenmiş havuç. Rendelenmiş havuç, nar suyu, limon suyu karıştırılır 10 dakika kaynatılarak suyunu çektirdikten sonra ½ çay bardağı temiz su ilavesi yapılır. Yavaş yavaş mısır unu ilavesi yapılır.ılıdıktan sonra 1 yemek kaşığı bal ilave edilir.Cildi besler ve nem sağlar.

Cilt tipleri; kuru cilt, yağlı cilt, karma cilt, hassas cilt, normal cilt olarak ayırabiliriz.

YAĞLI CİLTLERE DOĞAL ÜRÜNLER

Yağlı ciltler, problemsiz yağlı cilt, sivilceli, akneli yağlı cilt,hassas yağlı cilt olarak 3’ ayrılır. Yağlı ciltler fazla yağ salgılanmasından cilt parlak, gözenekleri açık, genellikle siyah noktalar mevcut(komedonlar) ve sivilceli olabilir.Daha uzun süre diri kalan bu cilt tipi daha geç yaşlanır.Sarkmaya maruz kalabilir.

Yağlı ciltleri doğal ürünlerle nasıl temizleyebiliriz ?

Yağlı ciltler, Frenk üzümü suyu,salatalık ve mandalina suyu ile temizlenir.Ardından tonik işlemine geçilir ve maske uygulanır.

YAĞLI CİLTLERE TONİK

TONİK:Gül yapraklarını şişeye doldurarak, üzerini sıcak su ile doldurun, 2 gün bekletip süzüp 1 kahve fincanı sirke ilave edilir, pamuk ile cilt silinir, arkasından peeling işlemi uygulanır.

PEELİNG:2 yemek kaşığı yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı mısır unu koyup 20 dakika kadar beklet Hafif vibrasyon yaparak cilde yedir.

TONİK: Gül yapraklarını şişeye doldurup, üzerini sıcak su ile doldurun, 2 gün bekletip, süzüp, 1 kahve fincanı sirke ilave edip karıştırın.Bir parça pamuğa batırıp, cildinize yedirerek sürün.Ilık Suyla yıkayın, ardından maske uygulayınız.

YAĞLI CİLDE KİL MASKESİ

  • 2 damla biberiye yağı,
  • 1 çorba kaşığı kil,
  • 2 damla lavanta yağı ve su

Yağı, kile ilave ettikten sonra su ilavesi yapılır. Yağlı bölgelere sürülür.

YAĞLI CİLDE MASKE;

1 lt sıcak suya 15 gr nane koyulur. 30 dakika sonra süzülür, soğutulur, kendi kendine kuruması beklenir.

YAĞLI CİLDE MASKE;

Taze çıkartılmış havuç suyuna 1/3 oranında domates suyu katılır.Akşamları yüzün fazla yağlı kısımları pamuk parçası ile silinir.

YAĞLI CİLTLERE ÖNERİLER: Ergenlik çağına gelinceye kadar herkesin cildi normal sayılır. Hormonların faaliyete geçmesi ile, pürüzsüz cilt ,yerini sivilcelere bırakır. Günlük temizlik ve peeling yağlı ciltler için daha önemlidir. Hava ve çevre kirliliği,yağ ve makyaj artıkları gözenekleri tıkar ve akne oluşturur.Sebum ( yağ ) üretimi cildin nemini artırır. Kırışmayı geciktirir, cildi pürüzsüzleştirir. Fazlası gözenekleri açar. Bu sebeple, yağlı ciltleri günde 2 kez temizleyip, toniklemek gerekiyor.

SİVİLCELERE TONİK: 1 tutam biberiye otu, 1 tutam adaçayı ile kaynamış suya atarak demleyin.15,20 dk beklet. Bir kaba süzerek saf alkol ilave et. 15,20 gün temiz pamukla sil.

KARMA CİLT

Alın, burun ve çene yağlıdır.T bölgesinde yağlanma görülür.Yanaklar normal veya kurudur.Yağlı olan kısımlarda siyah nokta veya sivilce görülür. Yanaklarda gözenekler kapalıdır.Bu cilde 2 çeşit bakım uygulamamız gerekiyor. Yanaklarda cilt kuru olduğu için yağ dengeleyeci, nemlendirici maskeler uygulayabiliriz.

Cildimizi temizleyip salatalık veya üzüm suyu ile yıkayıp peelng işlemine geçebiliriz.

PEELİNG:Kahve telvesini cildimize sürüp kuruyana kadar bekledikten sonra sıcak suyla, elimizle dairesel hareketlerle ovarak çıkartıp sonra soğuk suyla yıkayabiliriz.

KARMA CİLT İÇİN TONİK

Cildimizi gülsuyu ile yıkayabiliriz.Maden sodası tüm ciltler için tonik olarak kullanılabilir.

KARMA CİLDE MASKE:

1)Mısır unu+1 tatlı kaşığı yoğurt+1 tatlı kaşığı bal karıştır cilde uygula, 30 dakika beklet. Ilık suyla yıka.

2) 1 adet muz ez, 1 tatlı kaşığı çırpılmış krem şanti karıştır. Ciltte 20 dakika beklet ılık su ile yıka.

3)1 tatlı kaşığı bira mayası,1/4 çay bardağı sütün içinde erit, tüm cilde sür, 20 dakika beklet, ılık su ile yıka.

HASSAS CİLTLER İÇİN DOĞAL ÜRÜNLERLE BAKIM

Sıcaklık farklılıkları, mevsim değişiklikleri, kozmetik ürünler cildinize alerjimi yapıyor? Cildiniz hemen tahriş mi oluyor? Muhtemelen hassas cilde sahipsiniz demektir. Ciltte kuruluk, kırmızılık ve hassasiyet hakimdir.

1)Ebegümecinin çiçek ve yapraklarını 1 kase sıcak suya konur demlenmeye bırakılır.Yarım saat demlendikten sonra süzülür. Cildin her yerine sürülür, kendi halınde kurumaya bırakılır.

2)Bal, gliserin, yulaf unu karıştırıp yüze sürülür.

3)Cildin fazla hassasiyetini gidermek için 1 su bardağı sıcak suya papatya konur.20 dakika demlenir, temizlenmiş cilde sabah akşam sürülür.

4)5 adet kuru kayısıyı blender den geçirip, içine 2 çorba kaşığı havuç suyu+1 tatlı kaşığı badem yağı ilave edip temiz cildimize uygulayabiliriz.

OLGUN CİLDE BİTKİLERLE BAKIM

Hücre yenilenmesinin yavaşladığı dönemdir. Yağ hücrelerinin yavaş çalışması sonucu ciltte gevşeme ve sarkmalar, çizgilenmeler meydana gelir. Cildin genellikle yapısı nemsiz olduğu için serumlar, ampuller ve nemlendiricilerle desteklenmelidir.Evde yapılan bitkisel bakımlarla desteklenmelidir.

Ihlamur, lavanta, hamamelis, gülsuyunu tonik olarak kullanabiliriz.

PEELİNG

2 çorba kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı mısır unu 6,7 dakika bekletilmelidir. Temiz cilde uygulanmalıdır.Dairesel hareketlerle cildimize 5 dakika yedirmeliyiz.

OLGUN CİLDE BİTKİSEL MASKELER

1)½ çay bardağı havuç suyu, ½ çay bardağı salatalık suyu, karıştırılır. Kırışık olan bölgelere sürülür.

2)1 tatlı kaşığı havuç suyu, 1 yumurta sarısı, 1 kahve kaşığı badem yağı karıştırılır dekolte, boyun ve yüze sürülür.

3)Kaynatılmış soğutulmuş suya 2 yemek kaşığı yeşil çay koyulur 6,7 dakika beklenir.3 yemek kaşığı badem yağı, 2 yemek kaşığı bal ilave edilir. Karıştırılır. Dekolteye, boyuna ve yüze uygulanır.

4) 1 tutam havuç ve maydonozu püre haline getirin. Kalın bir tabaka halinde tüm cilde tatbik edin. Cildi toksinlerden arındıran bir maskedir.

5)2 adet turbu pişirin, elde ettiğiniz püreye süt ilavesi yapın. 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı bademyağı ilavesi yapıp tüm cildinize ve vücudunuza uygulayabilirsiniz.

6)Ihlamurun çiçek ve yapraklarını az miktarda su ile 5 dakika pişir. Ezip salatalık suyu ve süt ile püre kıvamına getir. Cilde ve tüm vücuda uygulayabiliriz.

7)Kuru ve olgun ciltlere uygulanan maske, 2 yemek kaşığı buğday krem haline getirilir. Zeytinyağı ile karıştırıp cilde 20 dakika uyguladıktan sonra ılık su ile yakamalıdır.

DOĞAL ÜRÜNLERLE VÜCUT BAKIMI

  • Sağlıklı ve zinde kalmak için her gün düzenli egzersiz yapmak,
  • Sık kilo alıp vermemek,
  • Günlük yeterli uykuyu uyumak,
  • Dokularda su tutulmasına sebep olan tuzu azaltmak,
  • Sebze ve meyveye ağırlık vermek,
  • Sigara, alkol, kahve, çikolata, kuruyemiş ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak,

Küveti ılı su ile doldurup, 1 kg tuz ve papatya, ıhlamur, hamamelis otu koyarak en aşağı 30 dakika dinlenebiliriz. Rahatlatıcı ve toksin atıcı özelliği vardır.

Küvetten çıktıktan sonra vücudumuzu avakado yağı, portakal yağı, limon yağı, ve greyfurt yağı karışımı ile ovma imkanımız olursa selülitlerin giderilmesine de yardımcı olmuş oluruz.

PEELİNG:2 kase yoğurt, 5 çorba kaşığı mısır unu ile karıştırıp 6,7 dakika bekletip tüm vücudumuzu dairesel hareketlerle ovalayıp vücudumuzdaki ölü hücreleri atabiliriz.

İsteğimiz doğrultusunda dışardan yosun veya çamur satın alıp tüm vücudumuza uygulayıp 30 dakika bekleyip ılık duş alıp vücudumuza nem takviyesi yapabiliriz.

Badem yağı ve gülsuyu , kayısı ve papatya yağı karışımınını nemlendirici olarak kullanabiliriz. Tüm vücudumuza uygulayabiliriz.

Güzellik Fiyatları 2022

Güzellik fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.