Glutatyon Tedavisi Nedir?

Glutatyon Tedavisi, alternatif ve tamamlayıcı yöntemlerinden birisi olarak bilinir. İnsan vücudu için faydalı ve güçlü bir antioksidan olan glutatyon içeriğinin kullanılması ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde pek çok rahatsızlığın temeli olduğu düşünülen serbest radikallerin etkisini azaltmayı amaçlar.

Temel olarak glutatyon vücutta doğal olarak bulunan ve sağlıklı yaşayarak hastalıklardan korumak amacıyla önemli olduğu bilinen moleküllerden birisidir. 3 yapı taşından oluşmakta olan ve son dönemlerde adı sıklıkla duyulan glutamin, glisin ve sistein maddelerinden oluşmaktadır. Bu nedenle eksikliği durumunda doğru şekilde uygulanan glutatyon tedavisi vücut için faydalı olabilmektedir.

Glutatyon Terapisi Nasıl Yapılır?

Farklı yöntemlerle uygulanan glutatyon tedavisi uygulamasının en temel biçimi; damar yolu ile vücuda verilmesidir. Bunun yanında ağız yoluyla alımı ve doğal besinler ile desteklenmesi de söz konusu olmaktadır.

Glutatyon Tedavisi Ne İşe Yarar?

Glutatyon tedavisi antioksidan bakımından oldukça yoğun olan glutatyon içeriğinin desteklenmesini sağlar. Bazı sebeplerden dolayı vücutta az bulunması durumunda takviyesi gerçekleştirilir. Vücuttaki serbest radikallerin oluşturduğu zararın önüne geçmeyi amaçlayan glutatyon tedavisi bedenimizde doğal olarak bulunan glutatyon seviyesinin arttırılmasını hedefler.

Glutatyon Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerin alternatif tedavi biçimlerinden olan glutatyon tedavisi; bağışıklık sistemini güçlendirme vücuttaki zararlı serbest radikallerin uzaklaştırılması, kas performansının artırılması, vücut enerjisinin yükseltilmesi, cildin yenilenmesi ve zihinsel odaklanmayı sağlaması gibi pek çok alanda fayda sağlamaktadır. Kas hasarının azaltılmasının yanı sıra; hücreleri koruma ve yenileme vasfına sahip bir maddedir.

Glutatyon Tedavisini Kimler Kullanamaz?

Yeni destekleyici tedavi yöntemlerinden birisi olan glutatyon tedavisi; bazı kişiler için önerilmez. Çocuklar, emziren anneler ve gebeler; aynı zamanda kanser tedavisi gören kişiler glutatyon terapisi almamalıdır.

Glutatyon Eksikliği Neden Olur?

Glutatyon tedavisi noktasında ihtiyaç oluşmasının en temel sebebi vücuttaki bu proteinin eksikliğidir. Birden fazla etkeni bulunan glutatyon eksikliğinin; alkol, sigara kullanımıgibi sorunlar nedeniyleve yanlış beslenme sonucu oluşabildiği düşünülmektedir.

Özellikle tek yönlü ya da sağlıksız beslenme sonucunda glutatyon eksikliğinin oluşabildiği bilinmektedir.  Bunun yanı sıra; yaklaşık 20 yaşından sonra glutatyon içeriğinin düzenli bir biçimde azaldığı belirlenmiştir. Glutatyon tedavisi noktasında bu eksikliğin belirlenmesi önemli bir etkendir.

Glutatyon Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Özellikle glutatyon eksikliğinde siroz ve karaciğer yağlanması gibi çeşitli karaciğer rahatsızlıkları görülebilmektedir. Fakat glutatyon tedavisi içeriklerine konu olan glutatyon eksikliğinin tam nedeni ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Vücuttaki pek çok doğal vitamin ve mineral eksikliğinde olduğu gibi kişide kronik yorgunluk ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olduğu bilinen glutatyon eksikliği noktasından bilinçli olmak önemlidir.

Ayrıca bu rahatsızlığın önüne geçmek için doğal olarak glutatyon içeren besinler yönünden zengin beslenmek ve gerekli olduğu takdirde glutatyon tedavisi uygulamasına başvurmak önem arz eder.

Kullanma Seansları ve Glutatyon Düzeyleri Nasıldır?

Glutatyon tedavi işlemi için alanında uzman bir hekim onayı ve yönlendirmesi gerekli olmaktadır. Bunun yanı sıra glutatyon tedavisi tahmini süreç olarak her bir kürün haftada bir gün yapılması ile 5 hafta sürmektedir. Her seans için yaklaşık 15 dakika zaman gerekir.

Glutatyondan Zengin Besinler Mg/100g

Glutatyondan zengin besinler mg/100g olarak değerlendirildiğinde ağırlıklı olarak şu şekildedir: Kuşkonmaz 28.3, avokado 27.7, ıspanak 11.4, bamya 11.3 olarak sıralanabilir. Ayrıca;

 • Brokoli 9.1,
 • Kavun 9.0,
 • Domates 9.0,
 • Havuç 7.9,
 • Portakal 7.3,
 • Çilek 6.9,
 • Papaya 5.8,
 • Kırmızı biber 5.5,
 • Şeftali 5,1
 • Mango 4.3,
 • Karnabahar 4.0
 • Ceviz 3.7,
 • Salatalık 3.5,
 • Yeşil dolmalık biber 3.4,
 • Elma 3.3
 • Üzüm 2.7 oranında glutatyon barındıran önemli besinlerdir.

Glutatyon tedavisi dışında doğal gıdalar yoluyla da vücudun glutatyon seviyesini yükseltmek mümkündür. Bunun yanı sıra; selenyum içeriği vücuttaki glutatyon üretimi açısından da önemlidir. Yumurta, karaciğer, brezilya fındığı, ıspanak gibi gıdalar yüksek selenyum kaynağıdır.

Glutatyon Tedavisi İşlem Ne Kadar Sürer?

Alanında uzman hekim tarafından farklı şekilde önerilmedikçe; ortalama bir glutatyon tedavisi 15 dakika kadar sürmektedir. Elbette önerilen süre ve işlem türüne göre de ayrıntılar farklılık gösterir.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Glutatyon tedavisi kullanım alanları açısından değerlendirildiğinde; yaşla birlikte glutatyon seviyesinde düşüş yaşanması nedeniyleve glutatyon eksikliği yaşayan kişilerde öncelikli olarak uygulanır. Cilt üzerinde etkili olması nedeniyle bu yönde kullanımı da yaygındır.

Glutatyon Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Her rahatsızlıkta olduğu gibi glutatyon tedavisi alanında da az da olsa yan etki bulunur. Bilinen çok ciddi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte; yukarıda sayılan ve tedavinin uygulanamayacağı kişilerin bu konuda dikkatli olması önemlidir.

Glutatyon Hangi Besinlerde Bulunur?

Kuşkonmaz, avokado, badem ve ceviz gibi ürünlerde yoğun olarak bulunduğu bilinen bir bileşiktir. Yine brokoli, kavun, domates, havuç ve greyfurtta da bol miktarda bulunur.

Glutatyon Nasıl Artar?

Glutatyon artışı için temelde iki yöntem bulunmaktadır: Birincisi yukarıda sayılan besinlerden doğal olarak almak; ikincisi ise glutatyon tedavisi uygulanmasıdır.

Glutatyon Eksikliği Nasıl Giderilir?

Glutatyon eksikliğinin giderilmesi noktasında; profesyonel destek için alanında uzman bir kişi tarafından tedavi sürecinin yönetilmesi gerekir. Glutatyon tedavisi dışında da bu yönden zengin besinlerin tüketimi yoluyla da destek sağlanabilir.

Glutatyon Ciltte Ne İşe Yarar?

En güçlü antioksidan içeriklerden birisi olduğu bilinen glutatyon cilt üzerinde yaşlanma etkilerini geciktirici ve canlandırıcı etki yapar. Ayrıca vücuttaki toksin maddelerin atımını sağlar, biriken ağır maddelerin temizlenmesinde rol oynar. Dolayısıyla glutatyon tedavisi cilt üzerinde faydalı etkileriyle bilinen tamamlayıcı işlemlerden birisi olarak bilinmektedir.

Glutatyon Tablet İşe Yarıyor Mu?

Glutatyon tedavisi noktasında ağız yoluyla glutatyon tabletlerin alımı da söz konusu olmakla birlikte; damar yolundan alınan tedavinin daha etkili olduğu düşünülmektedir.

Glutatyon Yılda Kaç Kez Kullanılır?

Tek seferde ve her gün terapi uygulaması yapıldığında yaklaşık 2 hafta kullanımı önerilen glutatyon içeriğinin uzman doktor önerisi doğrultusunda kullanılması gerekir. Bu nedenle yılda kaç kez kullanılacağı kişinin glutatyon tedavisi sürecine bağlıdır.

Glutatyon Cildi Beyazlatır Mı?

Glutatyon ilgili bilinen bir diğer özellik ve cildi beyazlatmasıdır. Ancak bu uygulamanın belli bir süre beyazlama sağladığı ve kalıcı olmadığı bilinmektedir. Glutatyon tedavisi bu gibi uygulamaların dışında genelde önemli hastalıklar konusunda destekleyici ve alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olarak kullanılmaktadır.

Glutatyon Maskesi Ne İşe Yarar?

Glutatyonmaskesi kullanımı özellikle Uzakdoğu’da alternatif cilt ürünleri arasında değerlendirilmektedir. Doğrudan cilde fayda sağlaması amacıyla glutatyon tedavisi süreçlerinden ayrı olarak uygulanır.

Glutatyon Krem Ne İşe Yarar?

Glutatyon kremler yine daha çok doğrudan cildin glutatyon açısından doygun hale gelmesi için kullanılmaktadır. Glutatyon tedavisi bünyesinde yapılan uygulamaların dışında cilt üzerinde etkili olduğu bilindiği için bu yönde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Glutatyon Tedavisi Yaptıranların Yorumları

 • Kanser tedavim sonrasında ozon tedavisi ile birlikte glutatyon tedavisi de aldım. Özellikle bağışıklığımı güçlendirmemde çok faydalı oldu.
 • Özellikle uzun yıllar alkol tüketen biri olarak glutatyon tedavisi hayatımı yoluna koymamda bana yardımcı oldu.
 • Bağışıklık sistemimi güçlendirmesi için bir arkadaşım önermişti. Tedavi sonrası kendimi daha iyi ve zinde hissediyorum.
 • Belli bir rahatsızlığım olmamasına karşın daha kaliteli bir yaşam için glutatyon tedavisine başvurdum ve sonrasında ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım.
 • Yaşı ilerleyen annem için doktorumuz glutatyon tedavisini önerdi. Şimdi annem kendisini daha iyi hissediyor ve yaşam kalitesi büyük ölçüde arttı.

Glutatyon Tedavisi Fiyatları 2022

Glutatyon uygulamalarının seans süresi ve tekrarı uygulama amacına göre değişiklik gösterdiği için glutatyon tedavisi fiyatları açısından belirleyici olmaktadır. Glutatyon tedavisi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.