Bölgesel İncelme Nedir?

Bölgesel İncelme, farklı teknolojiler ve ses dalgaları aracılığı ile vücudun çeşitli bölgelerinde toplanmış olan yağların çözülmesi ve bu bölgelerde ameliyatsız bir incelme sağlanması tekniğine denir. Bu uygulama için geliştirilmiş özel cihazlar vardır.

Cihazların kullanımı ve seans aralarındaki değişikliklerin gözlemlenmesi için de mutlaka bir uzman gereklidir. Karın, basen, bacaklar ya da sırtta biriken yağlar bu yöntemle eritilir ve inatçı yağlardan kurtulmak mümkün olur. Dirençli yağlar belli bölgelerde toplandığında, aşırı derecede rahatsız edici bir görüntü oluşabilir.

Uzun süre diyet ve spor yapılarak bunlardan kurtulmak mümkün olabilir. Ama bu süre gerçekten çok uzundur ve inatçı yağlar vücuttan en zor atılan şeylerdir. Bu yüzden kilo verme sürecinde bir nebze de olsa rahatlamak ve bazı bölgeleri sıkılaştırmak için en çok başvurulan yöntemlerden birisi de bölgesel incelme yöntemidir.

Orantısız bir vücut herkesi çok rahatsız eder. Kolay çözülen bir problem olmayan durum belirli bölgelerde biriken yağlar yani bölgesel yağlardır. İnsan ne kadar kilo verirse versin bazı yağlar dirençlidir.

Aşırı derecede kilo vermedikten sonra bölgesel yağlardan kurtulmak mümkün değildir. Bu yüzden en çok başvurulan zayıflama ve sıkılaşma yöntemlerinden birisi de bölgesel incelmedir. Zayıflama süreci sıkıntılı ve zahmetlidir.

İnsanın motivasyonunu kaybetmemesi ve kendisini daha iyi hissetmesi için vücudunun sıkılaştığını görmesi iyi olur. Hem bu açıdan hem de inatçı yağların çözülmesi açısından bölgesel incelmeye talep son yıllarda arttı. Zayıflamak ve kilo vermek için bir yöntem olarak kabul edilmese de zayıflama sürecine katkıları çok fazla olan bir uygulamadır.

Bölgesel İncelme Nasıl Yapılır?

Son yıllarda vücuda şekil vermek için son dere geliştirilmiş teknolojik cihazlar kullanılıyor. Birden fazla cihaz ve yöntemle birlikte insan vücudunda istenen değişiklikler yapılabiliyor. Bu yüzden bölgesel zayıflama artık çok daha insanın başvurduğu yöntemlerden birisi haline geldi.

En çok kullanılan yöntemlerden birisi de soğuk lipofiz olarak adlandırılıyor. Lipofiz yağ eritme anlamına gelir ve yöntem sırasında derinin hemen altında toplanan yağlara soğuk uygulanır.

Donan yağ tabakası da bir süre sonra tamamen yok olmaya başlar. Ultrashape, kavitasyon ve lipocel de bu uygulamada kullanılan diğer yöntemlerdir. Ses dalgaları, ultrason frekansları ve daha farklı cihazların kullanıldığı bu yöntemlerin hemen hepsinde oldukça kısa bir sürede herhangi bir bölgede biriken yağlar yok edilebiliyor.

Bölgesel İncelme Kimlere Uygulanır?

Hemen herkes bu uygulamadan faydalanabilir. Kullanılan cihazların ve yöntemlerin sağlığa herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur.

Genel olarak uzun süre kilolu bir yaşantısı olan ve artık spor ya da diyetle eritilmesi zor olan bölgesel yağlanmaları olanlar bu yönteme başvurur.

Kullanılan tekniklerin hepsi etkilidir ve hastaların inatçı yağlardan kurtulmasını sağlar. Bu açıdan bölgesel zayıflama teknikleri kalıcıdır. Ama tabi ki düzensiz bir yaşam tarzı ve sağlıksız bir beslenme düzenine yeniden geçilirse tekrar aynı bölgelerde yağlanma olmayacağının kimse garantisini veremez.

Bölgesel İncelme Yöntemleri Nelerdir?

Lipocel, ultrashape, lipofiz ya da lipocel olarak adlandırılan incelme yöntemlerinden her birisinde deri altındaki yağlara farklı tekniklerle müdahale edilir.

Farklı dalgalar ve frekanslarla uygulanan teknikler sayesinde doğrudan yağlanma olan bölgeler hedeflenir ve hasta kısa bir süre içerisinde bu yağlardan kurtulur.

Yağlanmış bölgelere ve inatçı yağlara bazen sıcak bazen de soğuk bir uygulama yapılabilir. Her nasıl yapılırsa yapılsın yöntemlerin ve tekniklerin hepsi inatçı ve direnen yağlanmalar üzerinde çok etkilidir.

Bölgesel İncelme Nerelere Yapılır?

Bölgesel incelemede tercih edilen yöntemlere göre istenen her bölgede incelme sağlanabilir. Sadece smoothshape bütün vücuda uygulanan bir yöntemdir, diğerleri ise her nerede ihtiyaç varsa o bölgede kullanılabilir.

Erkeklerde Bölgesel İncelme Yöntemleri

Erkekler için kullanılan bölgesel zayıflama yöntemlerinde de kadınlara uygulanan lipofiz ve dalgalar tercih ediliyor.

Bunlara genel olarak verilen isim ise coolsculpting. Erkeklerin en çok rahatsız olduğu konulardan birisi göğüs bölgesinde oluşan yağlanmalar ve bunun için jinekomasti adı verilen yağ eritme yöntemi kullanılıyor.

Lazer frekansları ve ses dalgaları erkeklerdeki yağlanmalar için tercih ediliyor.

Biosphere ile Bölgesel Zayıflama

Biosphere hem selülit hem de incelme konusunda faydalanılan özel olarak geliştirilmiş bir cihazdır. Bu cihazla yapılan uygulamaya da aynı isim verilir.

Cihazın geliştirilmiş ve güncel bir versiyonunu bulunduran bir klinik seçerseniz bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Doğrudan yağ eritmekten ziyade kasların çalışmasını ve vücuttaki kan dolaşımı problemini çözmeyi hedefler.

Bazen aşırı derecede yağlanma vücuttaki kan dolaşımını yavaşlatır. Kan dolaşımı vücudumuzun gerektiği gibi çalışmasını sağlayan çok önemli bir işlevdir. Hem yaşın ilerlemesi hem de farklı nedenlerle yavaşladığı takdirde insanın daha çabuk yağlanmasına ve cildinin daha sarkık görünmesine neden olur. Bu yüzden Biosphere bu sorunu çözerek bazı bölgelerde daha güzel sonuçlar alınmasını sağlar.

Biosphere ile Selülit Tedavisi

Biosphere bir bölgesel incelme yöntemi olduğu kadar aynı zamanda selülitler üzerinde de çok etkili bir yöntemdir.

Bu cihaz sayesinde selülit oluşmuş olan bölgelerdeki kan dolaşımı yeniden hızlandırılır. Bu bölgedeki kaslar çalıştırılarak selülit görünümünden büyük oranda kurtulmak mümkündür.

Kan dolaşımı vücudun daha yukarı bölgelerine çekilirse insan vücudundaki hareketlenme ve dolaşım hızı artar. Bu sayede selülitler de yok olmaya başlar. Bisophere ile kan dolaşımını yukarı çekmek mümkündür.

Bölgesel İncelme Yaş Sınırı

Bölgesel zayıflama konusunda çok belirgin bir yaş sınırı yoktur. Daha doğrusu bir alt yaş sınırı vardır ve hastanın yetişkin olması yani en az 17 ya da 18 olması istenen bir şeydir. Ancak üst yaş sınırı yoktur. Hastalar herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece dilediği yaşta bu yöntemlerden yararlanabilir.

Bedensel fazlalıklar, simit ve karın bölgesi, erkekler için göğüs bölgesi, bacaklar ve basenlerdeki yağlanmalar erkek ya da kadın her yaştan insanı rahatsız eder. Psikolojik etkileri de oldukça fazladır. Bu yüzden kendisini daha iyi hissetmek isteyen herkes ameliyatsız ve kesisiz olan bu işlemlerden faydalanabilir.

Hemen normal hayata dönülmesi ve iyileşme sürecinin olmaması da bir diğer avantajıdır. Ancak bütün bunların kesin bir zayıflama yöntemi olmadığı da bilinmelidir. Uzun zamandır vücudundaki yağlanmalardan rahatsız olan ama bir türlü bunları yok edemeyen diyet ve spora başlayıp kesin bir sonuç alamayan kişiler bölgesel zayıflama yöntemlerini tercih eder. Zorlu zayıflama sürecinde vücutlarındaki değişimi fark ederek kendilerini daha iyi hisseder ve sağlıklı yaşamak için daha çok motive olurlar.

Bölgesel Zayıflama Cihazları

Bölgesel zayıflama cihazları yukarıda da belirttiğimiz gibi birden fazladır. Hastanın ve vücudunun ihtiyaçlarına göre hangisinin ya da hangilerinin kullanılacağına doktor ve hasta birlikte karar verir. Bunları kısaca şöyle sıralayabilir ve hakkında kısa bilgiler verebiliriz. Böylece bölgesel zayıflama konusunda daha çok şey öğrenebiliriz.

  1. Ultrashape Bölgesel incelme Cihazı

Shape kelimesi şekil ya da şekil verme anlamında kullanılır. Ultra da bilindiği üzere bir şeyin miktarının çok fazla olduğunu belirtmek için kullanılır.

Ultrashape de vücuda büyük oranda şekil vermek için kullanılan etkili bir yöntemdir.

Yöntem sırasında vücuda ultrason enerjisi darbeli bir şekilde uygulanır. Yağlanma olan bölge özel bir jel sürülerek sarılır ve özel bir cihazla bölgede bulunan yağlar ultrason enerjisi sayesinde trigliseride dönüştürülerek bu bölgeden tamamen temizlenir.

  1. Smoothshape ile Bölgesel İncelme

Smoothshape ise sadece belirli bir bölgeye değil de bütün vücuda uygulanan ve hastanın özel bir cihazın üzerine yerleştirildiği bir yöntemdir.

Bu cihaz hastanın yağ hücrelerini ışık ve lazer tedavisi ile eritir.

Önce vücuttaki yağ hücreleri harekete geçirilir daha sonra ise bu hücreler içerisinde yer alan fazla sıvı buharlaştırılır. Böylece bir türlü gitmek bilmeyen yağlar çözünerek vücuttan atılabilir. Bu yöntem aynı zamanda selülit tedavisinde de çok tercih edilir.

  1. Eximia (Kavitasyon) Cihazı ile Bölgesel İncelme

Kavitasyon ise vücuttaki yağ hücrelerine kuvvetli ses dalgalarının uygulandığı bir yöntemdir. Ses dalgaları bazı bölgelere yerleşmiş ve o bölgeyi hareketsiz bırakmış olan yağ hücrelerinin harekete geçmesini ve bir süre sonra tamamen ortadan kaldırılmasını sağlar.

  1. Radyofrekans Tedavisi ile Bölgesel Yağ Yakımı

Bölgesel incelme konusunda kullanılan bir diğer yöntem ise radyofrekans dalgalarının kullanıldığı ve yine özel bir cihazla vücuda bu dalgaların uygulandığı bir yöntemdir. Radyofrekans dalgaları da bir bölgeye yerleşip oradaki kan dolaşımını durduran yağ tabakalarının çözülmesinde çok etkilidir.

Bölgesel İncelme Ne Kadar Etkili?

Bölgesel incelemede kullanılan farklı yöntem ve cihazların hemen hepsi vücuttaki yağlar üzerinde etkilidir. Hangi yöntemin kullanılacağına bağlı olarak seans ve süre değişir.

Ancak hemen hepsinde kısa bir süre içerisinde bugüne kadar gitmek bilmeyen yağlardan kurtulmak mümkündür.

Yöntemin sağladığı avantajlar çok fazladır ve çoğu kişi için uzun süredir yağlanma olan bölgelere büyük bir rahatlık sağlar. Sonuçların kalıcı olması ve bir daha yağlanma olmaması ise hastanın kendisine ilerleyen zamanlarda ne kadar iyi baktığına bağlıdır.

Bölgesel İncelme Kaç Seanstır?

Bölgesel incelme seansları kullanılan tekniğe göre değişir. Mesela soğuk lipofiz genelde tek bir seansta tamamlanırken, lipocel ya da ultrashape birkaç seans yapılabilir.

Seans sayısı aynı zamanda hastanın yağlanma oranına ve yağlanmanın ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak da değişir. Bazı uygulamaların seansların yarım saat ya da 45 dakikada tamamlanırken bazılarında bir buçuk saat gibi bir zamana da ihtiyaç duyulabilir.

Bu uygulamadan yararlanmak isteyenler bu alanda en son geliştirilen cihazları kullanan ve uzmanların bulunduğu bir kliniği tercih etmelidir. Böyle bir klinikte doktor ya da uzmanlar uygulama öncesi hastayla bir konsültasyon yapar. Bu sırada hastanın durumu ve kullanılacak olan yöntemler belirlenir ve hasta yapılacak olan her işlem konusunda bilgi sahibi olur.

Bölgesel İncelme Fiyatları 2022

Bölgesel incelme giderek yaygınlaşan bir yöntem olduğu için fiyatlar ilk çıktığı güne göre çoğu kişi için daha uygun hale geldi. Ama yine de net bir fiyat belirtmek çok zordur. Her hastanın vücudu farklıdır ve farklı bölgelerde yağlanma vardır.

Her bölgenin yağlanması için de bazen yukarıda saydığımız yöntemlerden bir veya birkaç tanesi kullanılabilir. Kaç seans olarak uygulama yapılacağı da hastanın yağlanma oranına ve genel durumuna göre değişir. Bu yüzden her hasta için 2022 yılında da farklı bir fiyat olabileceğini söylememiz gerekiyor.

Bu konuda kesin kararlı olan bir kişinin öncelikle iyi bir klinik seçmesi ve daha sonra ise kullanılacak yöntemler konusun da kesin bir bilgi alması iyi olacaktır.

Daha sonra ise bölgesel incelme yöntemlerinin kısa sürede yağlanmayı azaltsa da uzun süreli kalıcı olabilmesi için düzenli bir beslenme ve egzersiz programını takip etmesi gerektiğini bilmelidir. Bölgesel incelme fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.