Akustik Dalga Terapisi (AWT) Nedir?

Akustik dalga terapisi kısaca Awt diye kullanılır ve bunun için geliştirilmiş bir cihazla vücudun farklı bölgelerine akustik ses dalgaları uygulanması yöntemidir. Cildin hemen altındaki yağ dokusu ve cilt üzerinde etkili bir yöntemdir.

Bununla birlikte kaslar, dolaşım sistemi ve bağ dokusu üzerinde de etkili bir uygulama olarak kabul edilir. Bütün dokuların, kas ve yağlanmaların üzerine etki ederek bu bölgelerdeki hareketsizliği gidermek ve inatçı yağlanmalardan kurtulmak için tercih dilen bir yöntemdir.

Gereken şartları sağlayan ve bu alanda uzman kişilerin olduğu bir klinikte uygulanırsa kesinlikle sağlıklı ve garantili bir yöntemdir. Vücuda hiçbir zararı olmadığı gibi, uzun zamandır geçmeyen ve direnen yağlı bölgelerin çözülmesini sağlar. Akustik dalga terapisi bu alanda uygulanan diğer yöntemler gibi kesin bir zayıflama yöntemi olarak değil de vücudun şekil almasını kolaylaştıran bir yöntemdir.

Awt’nin temel mantığı vücuda titreşim darbeleri uygulamasıdır. Özel bir cihazla vücuda sert bir şekilde uygulanan titreşim darbeleri sürekli atışlar yaparak en derin bölgelere bile ulaşır. İşlem sırasında hasta konforlu hisseder ve hücreler de kesinlikle zarar görmez.

Titreşimle birlikte vücuttaki yağ dokusu şoka uğramış olur. Uzun zamandır yerleşmiş ve artık eritilmesi zor olan bütün yağlar bir sarsıntıya uğrar ve kısa zamanda çözülür. En derinlere yerleşmiş ve o bölgeyi tamamen etkisiz ve hareketsiz hale getirmiş yağlanmalar bile bu sayede erimeye yatkın hale gelir ve bir süre sonra tamamen yok olabilir.

Aynı zamanda derinin altındaki yağlanmalarla birlikte cilt de kısa sürede kendisini toparlar ve daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanır. Bu yüzden hem cilt hem de cilt altındaki yağlanmalar üzerinde çok etkili olan uygulamalardan birisidir.

Akustik Şok Dalga Terapisi Nasıl Uygulanır?

Akustik dalga terapisi uygulaması sırasında hastaya özel bir cihazla birlikte ses dalgaları uygulanır. Son derece basit ve acısız bir uygulamadır. Hasta işlem sırasında bir acı hissetmediği gibi bir dizi seanstan sonra vücudundaki değişiklikleri görmeye başlayabilir.

Şok dalgaları sayesinde hem derideki hem de deri altındaki kan dolaşımı hızlanır ve ya tabakaları erimeye başladığı gibi cildin bozulan kolajen dengesi de yeniden kazanılır. Vücudumuzda elastin ve kolajen lifleri bulunur ve bunların oluşturduğu ağ sayesinde daha genç ve sıkılaşmış bir cilde sahip oluruz.

Zamanla bunlar azaldığı için sarkmalar ve aha yorgun görünen bir ciltte karşılaşırız. Awt’nin en önemli etkilerinden birisi de bu sorunu çözmede etkili olması ve çok daha sıkı bir cilt görünümü sağlamasıdır.

Awt Uygulaması Nasıl Etki Eder?

Kan dolaşımı vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması ve daha genç görünmesi için çok önemlidir. Zamanla vücudumuzdaki dolaşım çeşitli nedenlerle yavaşlar. Bölgesel yağlanmalar ve selülit gibi oluşumlar da bu yavaşlamanın temel nedenlerinden birisidir.

Bu yüzden kötü ve yorgun görünen bir ciltten kurtulmanın ve daha uzun süre genç görünen bir cilde sahip olmanın yollarından birisi de kan dolaşımını beslemek ve daha hızlı akmasını sağlamaktır. Awt’nin kan dolaşımını beslediği ve ses dalgaları ile bu dolaşım üzerinde etkili olduğu kanıtlandı.

Bu da vücuttaki bağ dokusunun her zaman daha canlı ve aktif olmasını sağlıyor. Sıkı ve canlı kalan bağ dokusu da derideki sarkmaları engelliyor. Vücudumuzda akkan olarak da isimlendiren renksiz bir sıvı bulunur. Bunun bir diğer ismi de lenftir. Vücudun sıvı dengesinin sağlanması, bakteri ve yabancı maddelerin vücuttan atılması konusunda etkili olan lenfler üzerindeki kaslar sürekli uyarılmalı ve lenfatik drenaj arttırılmalıdır. Awt bu konuda da yardımcı olarak vücuttaki yağ hücrelerinin azalması ve ödemin giderilmesi konusunda da etkilidir.

Awt Kimlere Uygulanır?

Bölgesel yağlanma ve selülit şikayeti olan herkese uygulanabilir. Alt yaş sınırı olarak 18 tercih edilse de herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Sağlığa zararlı olmadığı kanıtlandığı için de hemen herkese yapılmasında da bir sakınca yoktur.

Bazı kişilerin bölgesel yağlanma sorunu o kadar etkilidir ki uzun süreli diyet yapsalar bile bazı bölgelerdeki yağlanmalar çok geç etkilenir. Metabolizması yavaşlamış ve inatçı yağlardan şikayetçi olan herkes diyet sürecine girdiğinde bu yöntemle de süreci desteklerse çok daha hızlı ve güzel sonuçlar alabilir.

Obezite ya da herhangi bir nedenle aşırı kilo alan kişiler de bu kilolardan ameliyat ya da farklı yöntemlerle kurtulduktan sonra vücutlarının daha kolay şekil alması için Awt’den yararlanabilir. Liposuction yöntemiyle farklı şekillerde yağ aldıran kişilerin vücudunda da bazı şekilsiz ve orantısız görüntüler oluşabilir. Awt bütün bunlar üzerinde etkilidir ve vücudun daha hızlı ve etkili bir şekilde sıkılaşmasını sağlar.

Awt (Akustik Dalga Tedavisi)’nin Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki hemen her türlü yağlanma ve sarkma problemini çözmek için bu yöntem öneriliyor. En çok bölgesel yağlanma, selülit ve gıdı problemi olanlar bu yönteme başvuruyor. Dirençli yağlar üzerinde etkili olduğu gibi, doğrudan kan dolaşımı ve kolajen dengesinde de etkili oluğu için daha sıkı ve genç bir cilde kavuşma konusunda da çok yararlı bir yöntemdir.

Awt (Akustik Dalga Terapisi) ile Bölgesel İnceleme

Bölgesel incelme farklı tekniklerin kullanıldığı ve hastaların bazı bölgelerinde bulunan inatçı yağlanma sorununun çözüldüğü bir teknik ve yöntemler bütünüdür. Burada kullanılan en etkili yöntemlerden birisi de akustik dalga terapisi yöntemidir.

En inatçı yağlanmalar bile bu yöntemle çözülebilir ve hastalar kısa bir süre içerisinde daha şekilli ve sıkılaşmış bir vücuda kavuşabilir. Diyet sürecinde zorlanan ya da uzun bir kilolu dönemin ardından sıkılaşmaya çalışanlar için çok önemli bir destek yöntemidir. Uygulamadan yararlanan çoğu kişi vücudu üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu belirtmiştir.

Awt (Akustik Dalga Terapisi) ile Selülit Tedavisi

Selülitler belirli bölgelerde kan dolaşımını yavaşlatır ve hatta durdurur ve vücutta portakal kabuğunu andıran, hiş hoş olmayan bir görüntü oluşturur.

Derinin üzerinde açıkça belirli olsalar da deri altında da bazı bölgelere gizlenmeleri nedeniyle selülitlere etki edecek olan yöntemlerden birisi de ses dalgaları yani akustik dalga terapisi yöntemidir.

Uzun süre geçmeyen selülitlere sahip olan ve daha sıkı ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak isteyen pek çok kişi bu yönteme başvurur.

Akustik Dalga Terapisi Hangi Bölgelere Yapılır?

Uygulama vücudun istenen herhangi bir yerine yapılabilir. Öncelikle en çok şikayet edilen bacak, kol, sırt, basen ve karın bölgelerine uygulanabilir. Bilindiği gibi bu bölgelerdeki yağlanmalar inatçı ve dirençlidir ve vücuttan en son atılır.

Akustik dalga terapisi ile bu bölgelerin hepsine müdahale edilebilir ve yağların çözülmesi süreci hızlandırılır. Boyun ve gıdı bölgesindeki yağlanmalar da çoğu kişi için önemli bir problemdir.

Awt’nin bu bölgedeki yağların eritilmesi ve sarkmanın giderilmesi konusunda da çok etkili oluğu biliniyor. Kalçalar, bacaklar, kollar vücutta selülitin en çok gizlendiği yerler olarak kabul edilir. Awt buralarda gizlenen selülit sorununun giderilmesinde de en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Awt Kaç Seans Uygulanır ve Uygulama Sıklığı Nasıldır?

Awt seans sayıları hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösterebilir. En az sekiz en çok ise n beş ya da yirmi seans uygulanabilir. Seans süreleri ise en az 20 dakika en çoksa 40 dakika olacak şekilde ayarlanır.

Hastalara haftada en çok iki seansa girmeleri tavsiye edilir. Özel bir durum olmadıkça seans sayıları değişmez ama her hasta için bütün bu seans düzenlemeleri özel olarak yapılır.

Bu yüzden herkes için farklı bir durum söz konusudur. Doktorun ya da uzmanların belirlediği seans sayılarına uyum göstermek tedavinin olumlu sonuçlanması için çok önemli bir konudur.

Akustik Dalga Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tedavi sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisi yeterince sıvı alınmasıdır. Yani hasta kesinlikle günde en az iki litre su içmeyi ihmal etmemelidir. Öte yandan alkol gibi sıvılar da kesinlikle alınmamalıdır.

Tedavinin etkisini azaltan hatta yavaşlatan alkol ve sigara Awt’nin başarılı sonuçlar vermesini engeller. Bununla birlikte seanslara devam eden hastaların yarım saat ya da kırk dakika boyunca haftada en az iki ya da üç kez yürümesi iyi olur.

Tedavinin çok başarılı olması için hastanın yürüyüş yapıp su içmesi büyük bir önem taşır. Son olarak protein ve lif açısından zengin beslenmek de tedavi sürecini destekler. Hem tedavi hem de bütün bunlara dikkat ederek istediği gibi bir vücuda kavuşan hastalar da işlem sonrasında da böyle bir yaşam tarzını benimserse her zaman istedikleri gibi bir vücuda sahip olabilirler.

İşlem Ağrılı Mıdır?

İşlem sırasında hastanın hissedeceği maksimum şey titreşim hissidir. Bu his sadece gıdıklayıcı ve hafif sarsıcı bir etki olabilir. Bunun dışında hiçbir hasta uygulama sırasında canının yandığını ya da konforsuz hissettiğini söylememiştir.

Etkisi Ne Zaman Görülmeye Başlar?

Bölgesel incelme için yaptırılıyorsa ilk iki haftadan sonra yani dört ya da beş seanstan sonra etkisini görmeye başladığını söyleyenler olmuştur. Cildin kolajen dengesinin sağlanması ve sıkılaşma etkisi ise yaklaşık olarak altı haftadan sonra görülmeye başlar.

Uygulama Sonrası Etkisini Arttırmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Medikal estetik uygulamalarının her biri için benzer bir şey söyleyebiliriz. Bunların hepsi hasta kendisine dikkat ettiği sürece kalıcı sonuçlar verir. Sağlıklı kalmak için yapmamız gereken her şey akustik dalga terapisi sonrasında da devam etmelidir.

Alkol ve sigaradan uzak durulması ve sağlıklı beslenmek herkesin dikkat etmesi gereken bir şeydir.

Öte yandan düzenli yürüyüş ve egzersizler de istediğimiz gibi bir vücuda sahip olmak için hayatımıza dahil etmemiz gereken şeylerdir.

Awt Uygulamasının Yan Etkileri Var Mıdır?

Çok az hasta da işlemin hemen ardından hafif bir kızarıklık ve şişkinlik görülmüştür. Bunlar da kısa bir süre içerisinde geçer. Tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Herhangi bir hastada farklı bir yan etki görülmemiştir.

Hangi Durumlarda Awt Tedavi Prosedürü Uygulanmaz?

Hemen herkes bu tedaviden yararlanabilir. Ama karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanların, vücudunda derin bir pıhtılaşma ya da enfeksiyon sorunu olanların ve de varis için cerrahi bir operasyon geçirenlerin doktorlarına danışması ya da bir süreliğine ertelemesi gerekir.

Emziren ve hamile kadınların da daha sonra yaptırması tavsiye edilir. Bununla birlikte kan sulandırıcı kullanan ve kalp ve damar rahatsızlığı olanlar, ileri düzeyde şeker hastaları ve vücudunda protez ya da pil bulunan hastalara da tavsiye edilmez.

Saydıklarımız dışında hemen herkes akustik dalga terapisi yaptırabilir ve kısa zamanda olumlu sonuçlarını görür.

Akustik Dalga Terapisi Fiyatları 2022

Seanslar ve farklı ihtiyaçlara göre fiyatlar belirleniyor. Akustik dalga terapisi için net bir fiyat belirlemek bu yüzden oldukça güçtür. Hastalara özel olarak herkes için farklı bir fiyat söz konusudur. Akustik dalga terapisi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.